لیزر فرکشنال

لیزر فرکشناللیزر فرکشنال ( fractional laser ) جدیدترین تکنولوژی لیزر پوست می‌باشد. این دستگاه از یک طرف با ایجاد رشته‌های کلاژن جدید قوام پوست را زیاد کرده باعث جوان­ترشدن ظاهر صورت می‌شود. از طرف دیگر با کاهش تراکم رنگدانه‌های پوست در درمان لک تاثیر قوی دارد. در لیزر فراکسل اشعه بسیار باریکی در حد میکرون به پوست تابیده می­شود.

قطر اشعه بقدری کم است که با وجود اینکه در هر سانتیمتر مربع تا هزار نقطه مورد اصابت اشعه قرارمی‌گیرد، وسعت تخریب کمتر از 20% می‌باشد. این اشعه تا عمق 6 میلیمتر از پوست عبور کرده و بر زیر پوست تاثیر چشمگیری می­گذارد. اگرچه این لیزر تا عمق زیادی از پوست نفوذ می‌کند، بدلیل کوچک بودن قطر اشعه آثار تخریبی چندانی ایجاد نمی‌شود. اشعه لیزر با عبور از پوست توسط آب رشته‌های کلاژن فرسوده جذب می‌شود. رشته کلاژن فرسوده مقدار آب بیشتری نسبت به کلاژن نو دارد.

به این ترتیب این اشعه میزان جذب بیشتری در کلاژن فرسوده دارد و باعث تخریب آن و شکسته شدن این مولکول بزرگ به اجزای ریزتر می‌شود. با تجمع ذرات ریز کلاژن، سلول­های فیبروبلاست تحریک شده و شروع به ساختن رشته کلاژن جدید می‌کنند. به این ترتیب قوام پوست بیشتر شده، چروک و خطوط پوست از بین می‌روند و صورت نمایی صاف­تر و نرم پیدا می‌کند.

با نفوذ اشعه به بافت زیر پوست، زوائد سلول­های رنگدانه‌ای نیز تخریب می­شوند بدون اینکه به خود سلول آسیب مهلکی وارد شود. به این ترتیب نواحی پررنگ­تر پوست به رنگ طبیعی تبدیل می‌شود. از این ویژگی در جهت از بین بردن لکهای مقاوم به درمان، مانند لک­های هورمونی که به آن لک حاملگی هم می‌گویند، استفاده می‌کنند.

مزیت لیزرفراکسل (فراکشنال) چیست؟ این دستگاه پیشرفته بدون اینکه زخمی بر روی پوست ایجاد کند، خطوط پوست را از بین می‌برد، موجب افزایش قوام پوسـت شـده و رشته‌های کلاژن زیر پوست را از نو بازسازی می‌کـند. از دیگر مزیـت­های این دستگاه این است که نـتـیجه بدست آمـده از آن مانـدگاری طولانی مدت دارد، از طرف دیگر دقت انجام کار این دستگاه بالا است و میزان خطای ناشی از بی‌دقتی را به حداقل می‌رساند.

بیمار بعد از انجام لیزر فراکسل نیازی به استراحت و مراقبت ندارد. با توجه به اینكه لیزر فراكسل فقط بر بخشی از پوست به صورت ستون­های حرارتی اثر می‌کند، آسیب كمتری به پوست می­رساند به همین دلیل اولاً ترمیم و بهبودی پس از لیزر سریع­تر صورت می­گیرد، ثانیاً عوارض زود­هنگام بعد از لیزرهای قبلی مثل قرمزی، تورم و ادم بسیار كمتر ایجاد می­شود و به همین دلیل فرد می­تواند سریع­تر به سرِكار برگردد.

نحوه انجام کار با لیزر فراکسل:

برای بـدست آمدن بهـترین نتیجه 3 تا 6 جلسه درمان با فاصـله 4 تا 6 هفـته لازم اسـت. در هر جـلسه درمانی حـدود 20% از وسعـت مورد درمان تحت تاثیر لـیزر قرار می‌گـیرد و بقیه 80% سالم می‌مـانـد. بـه همـین دلیل بر روی پوست هیچگونه زخم واضحی ایجاد نمی‌شود. در جلسات بعدی مناطق باقیمانده از جلسه قبل لیزر می‌شوند. نتیجه درمان به تدریج بدست می‌آیـد و به هیچ عنوان نمی‌توان بر اساس نتیجه حاصله در جلسه اول در مورد تاثیرگذاری دستگاه قضاوت نمود. مزیت لیزرفراکسل (فراکشنال) چیست؟ این دستگاه پیشرفته بدون اینکه زخمی بر روی پوست ایجاد کند، خطوط پوست را از بین می‌برد، موجب افزایش قوام پوسـت شـده و رشته‌های کلاژن زیر پوست را از نو بازسازی می‌کـند.

از دیگر مزیـتهای این دستگاه این است که نـتـیجه بدست آمـده از آن مانـدگاری طولانی مدت دارد، از طرف دیگر دقت انجام کار این دستگاه بالا است و میزان خطای ناشی از بی‌دقتی را به حداقل می‌رساند. بیمار بعد از انجام لیزر فراکسل نیازی به استراحت و مراقبت ندارد. با توجه به اینكه لیزر فراكسل فقط بر بخشی از پوست به صورت ستون­های حرارتی اثر می‌کند آسیب كمتری به پوست می­رساند به همین دلیل اولاً ترمیم و بهبودی پس از لیزر سریع­تر صورت می­گیرد، ثانیاً عوارض زودهنگام بعد از لیزرهای قبلی مثل قرمزی، تورم و ادم بسیار كمتر ایجاد می شود و به همین دلیل فرد می تواند سریعتر به سرِكار برگردد.

از دیگر موارد برتری لیزرفراکسل این است که دردناک نیست و حداکثر با یک کرم بیحس کننده می‌توان موضع را لیزر کرد. محل انجام لیزر نیز نیازی به پانسمان ندارد و برای مدت زمان کوتاهی قرمز می‌شود که بدون نیاز به دارو، بطور خودبخود و در مدت زمان کوتاهی برطرف می‌شود.

 

 

 

 

 

 

مجوزهای مطلب


برای مخاطبان

این مطلب 597 بار دیده شده است.
به این مطلب رای بدهید . (0 رای)

برچسب ها